top of page

SOKRATES'İN SAVUNMASI

''...ben ölmeye, sizler de yaşamlarınızı sürdürmeye gidiyorsunuz. Hangisinin daha iyi olduğunu sadece Tanrı bilebilir.'' Böyle der Sokrates giderken söyleyebilir miyiz gerçekten hangisi daha iyi? Hayır söyleyemeyiz öyle değil mi?

Bu kitabı okumadan önce Sokrates ile ilgili geniş çaplı bir araştırma yaptım ki, daha iyi anlayabileyim. Sokrates erdemli,bilgiye, bilime gönül vermiş ve tüm bildiklerini gençlere, çevresindekilere aktarmaya çalışmış, halkının ahlakça da olgunlaşması için tüm yaşamanı adamış bir filozoftur.Hem de her ne pahasına olursa olsun bunu karşılık beklemeden yapıyor.Ona göre ahlak görüşü iki düşünceden ibarettir erdem ve bilgi özdeştir.Bilgi edinen kişi eylemlerinde iyiye yönelecek,iyi bir yaşam sürecektir ve bu sayede de mutluluğa erecektir. Sokrates bir grup Atinalı tarafından(Başta Meletos) şehrin tanrılarına inanmayışı ve gençlerin ahlakını bozması gerekçesiyle suçlanır.Suçlayan kişiler de onun aslında masum olduğunu bilirler ama suçlamalarından da geri kalmazlar. Sokrates bu suçlamayı şöyle ifade eder;“Atinalılar, beni suçlayanların sizi nasıl etkilediğini bilemiyorum. Ama öyle ikna edici konuşuyorlardı ki, az kalsın ben bile kim olduğumu unutacaktım. Buna karşın, tek bir doğru laf etmediklerini söylemem gerekir.” Dese de yeterli olmayacaktır.Ondan yalvarmasını ve af dilemesini istemektedirler, fakat Sokrates kendi doğrularından kendi inançlarından (bu ölümle sonuçlanacak olmasına rağmen) taviz vermemiştir .Tüm savunmasına rağmen 399 yılında Sokrates baldıran zehrini kendi isteğiyle içerek hayatına son vermiştir.Hatta okuduğum bir kitapta Sokrates'in zehri hazırlanırken, bir müzik aleti ile bir şeyler çalmaya çalıştığını gören zehri hazırlayan kişi 'Birazdan öleceksin neden bununla uğraşıyorsun?' sorusuna 'En azından bir nota öğrenmiş olarak ölürüm' demiştir.

Bu olay Atina Demokrasi tarihinin en karanlık olaylarından biridir.Tüm yüzyıllar boyunca Sokrates konuşulmuş, fikirleri, yaşam felsefesi bugüne kadar adından söz ettirmiştir.


Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım ama hala eksik çok şey var anlatılması gereken .Yani ne desem az kalıyor sana Sokrates :( Bilgi, ilim, irfan diyor Sokrates bunlardan şaşmayalım ... insan bilgilendikçe, erdem sahibi oldukça iyiliğe, mutluluğa yaklaşır.

*Kötü insanlar yemek ve içmek için yaşar,iyi insanlar yaşamak için yer ve içerler.

*Sorgulanmamış hayat,hayat değildir.

SOKRATES

3 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page